ANSAMBEL SO36: Velvet

  • Umelec: Ansambel SO36
  • Titul: Velvet
  • Vydané: marec 2023

Kúpiť CD – 14 €

Recenzia

https://www.skjazz.sk/news/showNew/cd-ansambel-so36-velvet

Erik Rothenstein patří k nejautentičtějším hudebním tvůrcům na Slovensku, neboť jeho fúze jazzu s čímkoli (od klezmeru přes pop k soudobé vážné hudbě) jsou přirozené, žádné umělotiny, rádoby intelektuálštiny.

Zářným příkladem budiž jeho Ansambel SO36. Ten na Rothensteinově značce Bebe Rebe vydal nyní třetí album; po titulech Čierna Labuť (2020) a Forever Here (2022) přichází nyní VELVET. Uskupení jazzových a klasických instrumentalistů prezentuje hudbu pohybující se na hranicích několika žánrů. Gró ovšem představuje evropská klasická hudba, k níž muzikanti přistupují s notnou dávkou improvizační volnosti. Pro nové album tentokrát zkomponovali skladby Matúš Jakabčic a dva členové ansámblu Vladislav Šarišský a Erik Rothenstein.

Vzniku alba předcházelo stejnojmenné audiovizuální představení, jež mělo premiéru u příležitosti 30.výročí Něžné revoluce 15.11.2019 v bratislavském kulturním centru Nová cvernovka. Tři kompozice představují v podstatě současnou tvář tzv. třetího proudu, tudíž návrat k tomu, čím československá scéna hlavně v šedesátých letech udivovala celý svět.

Jako bonus byl přiřazen snímek Šarišského skladby Čierna labuť z výše zmíněného prvního alba ansámblu. Ta reflektuje pandemii Covidu-19. Byla to událost stejně přelomová jako ono hlavní téma alba. Bohužel jaksi vychýlila směr, který do roku 2020 navzdory různým kotrmelcům jakž takž směřoval k demokracii. Erik Rothenstein dodává: „Neočákávaná udalosť COVID -19 však krátko na to zatriasla svetom. Rovnomenný album sme už vydali, ale vzhľadom na kontinuitu sme zaradili titulnú skladbu ako bonus na toto CD. Dala sa labuť predvídať? Neviem, ale viem, že potom sa udiali a dejú desivé desy, ktoré sú blízko nás a nevieme ako dopadnú …“ Pokud se tahle kompozice jeví jako notně dramatická, sugestivní, s nesnesitelnou tíhou lyriky a triumfálním vzepětím, pak ostatní skladby všechny tyto atributy umocňují. Formálna rozlúčka je dle slov autora Šarišského „esenciálnou kontempláciou nad vôľou, cestou, nádejou, vierou a rozčarovaním. Reáliami, ktoré sa stali pevnou výbavou do terénu žitia. K rozlúčke tak ako z hľadiska formy tak i štýlu nedochádza iba vo vzťahu ping-pongovej loptičky a klavíra, ale najmä v rovine ochoty všetkých ostať zúčastnenými do konca,za peniaze.” Klavír tu je zdrojem rozšířené tonality díky např. jeho preparaci, kytara naléhá, smyčce bopují, barytonsax tvoří lahodně melodický protipól; je to hutné, husté, dokonce s návaly metalové kytary.

Nesmírně dramatickou fúzi jazzu a vážné hudby střídá jiným způsobem strukturovaná Jakabčicova kompozice 30 (1989-2019). Autor k ní poznamenává: „Ani sa mi nechce veriť, že uplynulo už 30 rokov od Nežnej revolúcie. Ten čas ubehol ako voda. Možnosť zúčastniť sa tohoto projektu ma prirodzene priviedla k zamysleniu sa nad tým, ako sa náš život za ostatné roky zmenil. Samozrejme, ako každá veľká zmena, aj táto priniesla pozitíva aj negatíva. Pre mňa pozitíva prevažujú. Na druhej strane, súčasná situácia v našej krajine ma, bohužiaľ, radosťou ani spokojnosťou nenapĺňa. Optimizmus pre svoj život čerpám inde ako z našej spoločnosti v širšom slova zmysle, respektíve zo stavu, v akom sa nachádza. A toto majú život pred a po spoločné …” Nástroje tu jsou zprvu osamocené, postupně se tok zahušťuje, dynamizuje, hlasy se různě prolínají, vynořují se sóla (piano, sax, kytara). Album vrcholí Rothensteinovou suitou Nežná revolta. Autor osvětluje: „Uplynulo 30 rokov a veľa vecí sa zmenilo. Po prvom nádychu slobody prišla extáza a ponej, ako to už býva, vytriezvenie a bolehlav. Som rád, že som zažil divoké deväťdesiate roky, nielen preto, že to bola moja mladosť, ale aj preto, že napriek všetkému sa veci posunuli k lepšiemu. Tento rok sa bolehlav vrátil, zistli sme kde to vlastne žijeme. Tiene nikdy neodišli … Tak ako pred novembrom ’89 bolo v Bratislave nahlas pomenované to, čo sa držalo pod pokrývkou, tak to treba nahlas vysloviť i dnes. Aj formou hudby.“ Skladbu tvoří dvě části. V té první, nazvané 30 rokov, znílyrika, melancholie a také exprese, umocněné výtečnými sólovými chorusy. Druhá část Stíny pracují s neobyčejně silným motivem, který klavír a saxofon zprvu rozvíjí sólo, posléze spolu, pak se připojí smyčcové kvarteto. Autentický záznam slov Gustáva Husáka o škodlivosti západních vlivů včetně kultury pak symbolicky smete minimalismus …

  • Erik Rothenstein – barytónový saxofón
  • Ľubomír Brtáň – gitara
  • Vladimír Šarišský – piano
  • sláčikové kvarteto (Velvet):
  • Juraj Tomka – 1.husle
  • Andrea Benická – 2.husle
  • Roman Rusňák – viola
  • Aleksei Kardash – violončelo
  • sláčikové kvarteto (Black Swan)
  • Lucia Harvanová 1.husle
  • Michaela Petríková – 2.husle
  • Roman Rusňák – viola
  • Boris Bohó – violončelo